Udruga Pragma je predstavila dva dokumenta koja možete preuzeti na mrežnim stranicama:

- "Kako potaknuti osjećaj pripadanja školi? Smjernice udruge Pragma za osnovne i srednje škole":

- Publikaciju za roditelje "Od prvoga koraka do maratona":

Ravnateljstvo policije Ministarstva unutarnjih poslova uz podršku Klinike za dječje bolesti Zagreb i Ministarstva znanosti i obrazovanja provodi preventivnu akciju Mir i dobro koja ima za cilj senzibilizirati i informirati javnost za rizike i opasnosti od nestručne i nepropisne uporabe pirotehničkih sredstava, savjetovati javnosti na koje načine smanjiti broj ozlijeđenih s posebnim naglaskom na djecu i mlade.

S obzirom na činjenicu da djeca osnovnoškolske dobi najčešće i najviše stradavaju tijekom božićnih i novogodišnjih blagdana, u vrijeme korištenja pirotehničkih sredstava, molimo Vas da zamolite razrednike i stručne suradnike da do kraja prvoga polugodišta održe predavanje/prezentaciju vezanu uz rizike i opasnosti korištenja pirotehničkih sredstava.

Kako zaštititi dijete u svijetu interneta, mrežnih tehnologija i mobilnih telefona

Hrvatska regulatorna agencija za mrežne djelatnosti (HAKOM), Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Ministarstvo unutarnjih poslova i HP-Hrvatska pošta d.d. ove su srijede, 30. studenoga, u prostorijama Ministarstva znanosti i obrazovanja predstavili program zaštite sigurnosti djece na internetu i u svijetu mrežnih tehnologija. Tom prigodom predstavljena je prva brošura iz programa pod naslovom „Kako zaštititi dijete u svijetu Interneta, mrežnih tehnologija i mobilnih telefona“. Brošura sadrži praktične i korisne savjete vezano uz opasnosti i sigurnost na internetu, zaštitu privatnosti i osobnih podataka, način ponašanja i uporabe društvenih mreža. Ostale publikacije pronaći ćete na sljedećoj poveznici.

Cilj predstavljenog programa je pomoći sustavnom obrazovanju djece osnovnoškolskog uzrasta, kao i davanju potrebnih informacija njihovim roditeljima o odgovornom ponašanju prilikom uporabe mrežnih tehnologija, u trenutku kada se djeca njima počinju samostalno koristiti bez stalnoga nadzora odraslih. Program će se provoditi na način da će svake godine svi učenici 5. razreda u Republici Hrvatskoj dobiti posebnu brošuru prilagođenu trenutnom stupnju razvoja mrežnih tehnologija, o sigurnosti na internetu, pravilima ponašanja i prevenciji cyberbullinga.
U cilju edukacije roditelja i djece, HAKOM je pripremio i video o zaštiti djece na internetu koji je dostupan na poveznici, a čija je glavna namjena upućivanje djece o prihvatljivom i odgovornom komuniciranju na internetu te stvaranju odnosa povjerenja u kojem se djeca odraslima mogu uvijek obratiti ako se zbog korištenja interneta osjećaju nelagodno, ustrašeno ili ugroženo.
Ovaj projekt usmjeren najmlađoj, a ujedno i najugroženijoj populaciji pozdravili su Jo Kempen, izvršna direktorica korporativnih komunikacija HP-Hrvatske pošte, dr. sc. Dražen Lučić, predsjednik Vijeća Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti i mr. sc. Hrvoje Šlezak, državni tajnik Ministarstva znanosti i obrazovanja. Tijekom predstavljanja projekta održane su i tri prezentacije pa je tako o zaštiti djece u svijetu interneta, mrežnih tehnologija i mobilnih telefona govorio rukovoditelj Odjela informiranja i zaštite korisnika HAKOM-a Ivo Majerski, dipl. ing., a izlaganje na temu ˝Medijska pismenost i djeca u svijetu interneta, mrežnih tehnologija i mobilnih telefona˝ održao je doc. dr. sc. Igor Kanižaj s Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu. O preventivnim aktivnostima Ministarstva unutarnjih poslova u području zaštite na internetu govorila je Ivana Modrić Zelić iz Službe prevencije Ministarstva unutarnjih poslova.

HAKOM BROSURA FIN.pdf

Kutak za roditelje

Ovdje možete pročitati brošuru za roditelje Ureda za suzbijanje zlouporabe droga Vlade Republike Hrvatske "Intervju s roditeljima - odgovori koje je dobro znati".

« Veljača 2023 »